Chorwaci na cmentarzu wojennym w Ujściu Jezuickim

Cmentarze I wojny światowej
szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

Chorwaci na cmentarzu wojennym w Ujściu Jezuickim

Post autor: szamil » 10 lis 2023, 16:01

Dyplomaci i wojskowi z Chorwacji odwiedzili groby swoich rodaków w Ujściu Jezuickim. Na miejscowym cmentarzu spoczywają chorwaccy żołnierze

https://tarnow.naszemiasto.pl/dyplomaci ... _u0z5IgIz8

W niedzielę (5 listopada) na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim odbyły się uroczystości upamiętniające spoczywających na nekropolii żołnierzy. W wydarzeniu wzięła udział liczna delegacja z ambasady chorwackiej oraz wojskowi z tego kraju, którzy stacjonują w Polsce.
Ofiary krwawej bitwy na Powiślu Dąbrowskim
Cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim jest szczególnie ważnym miejscem dla Chorwatów. Spoczywa na nim bowiem 133 żołnierzy Zagrzebskiego Batalionu Strzelców Polowych, którzy w 1915 roku razem z innymi członkami armii austro-węgierskiej stoczyli krwawą bitwę z Rosjanami.

Na nekropolii spoczywa również 142 innych żołnierzy austro-węgierskich różnej narodowości, a także 77 Rosjan. Na cmentarzu pochowano także sześciu żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli 6 września 1939 roku w Siedliszowicach podczas starć z niemieckim najeźdźcą.

Chorwaci to miejsce regularnie odwiedzają od 2014 roku. Sześć lat temu z inicjatywy miasta Zagrzeb i Republiki Chorwacji na nekropoli powstała tablica pamiątkowa poświęcona pamięci zmarłych żołnierzy chorwackich.

Chorwaci i Polacy oddali hołd poległym żołnierzom
W minioną niedzielę (5 listopada) odbyła się kolejna uroczystość w Ujściu Jezuickim z udziałem Chorwatów. Na Powiśle Dąbrowskie przyjechał chorwacki ambasador w Polsce Tomislaw Vidosević, oraz Konsul Generalny Chorwacji w Polsce Paweł Włodarczyk.

Nie zabrakło też przedstawicieli chorwackiej armii. Hołd poległym w 1915 roku rodakom złożył Attache Obrony Republiki Chorwacji w Polsce komandor Josko Santić oraz dowódca XII chorwackiego kontyngentu Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji stacjonującego w Bemowie Piskim major Ivo Koscević, któremu towarzyszyli inni żołnierze stacjonujący w Polsce.

Uroczystość w Ujściu Jezuickim rozpoczęła się od mszy świętej sprawowanej w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, przez ks. Wiesława Babiarza. Po nabożeństwie złożono symboliczne wieńce oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku w Ujściu Jezuickim. Hołd zmarłym oprócz chorwackich dyplomatów i wojskowych złożyli także przedstawiciele gminy Gręboszów.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości