Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: kiedar » 30 kwie 2023, 16:59

Na początku roku zostałem posiadaczem dość sporego archiwum klisz fotograficznych (114 sztuk czarnobiałych i 78 kolorowych), zawierających zdjęcia cmentarzy I wojennych. Klisze są opisane klatka po klatce, który cmentarz i co zawierają (Pan Ryszard który robił te zdjęcia miał własny kod opisu co dana klatka przedstawia), jednak pierwsza pewna data wykonania zdjęć, to klisza kolorowa nr 42 wykonana we wrześniu 1993 roku. Przeglądam na razie tylko niektóre klisze które interesują mnie ze względu na sfotografowane cmentarze próbując zaczepić je (zdjęcia) na osi czasu. Dziś skanując klisze nr 31, 32 i 33 znalazłem pewien trop:

- na zdjęciach cmentarza nr 152 w Siedliskach na kliszy 31 widać stare jeszcze przedwojenne drzewa (dwa z uwiecznionych na karcie pocztowej czterech)
arch_31_110_cm152.jpg
- na kliszy nr 73 na cmentarzu nr 152 starych drzew już nie ma i nie ma też nasadzonych póżniej drzew iglastych
arch_73_81_cm152_A.jpg
Może ktoś z szanownych forumowiczów wie kiedy wycięto stare drzewa na tym cmentarzu?

Jest jeszcze jedno pytanie, może ktoś zna datę kiedy na cmentarzu nr 156 w Siedliskach zrobiono ów "przecudnej urody" daszek nad młodzieńcem. Data o tyle ważna, że zaraz po zdjęciach cmentarza nr 152 są zdjęcia ze 156 i brak na nich daszku.
arch_31_135_cm156.jpg
Jeśli ktoś jest w stanie pomóc ustalić daty byłbym wdzięczny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: KG » 03 maja 2023, 17:32

192 zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat! Piękny zbiór trafił w Twoje ręce. W dodatku zbiór pasjonata, bo w tym czasie o klisze łatwo nie było.
Nie jestem w stanie precyzyjnie zadatować tych trzech zdjęć. W każdym razie każde jest z innego okresu.
Na jednym lipy dwie, na drugim już tylko jedna, na trzecim żadnej. Czyli cmentarze fotografowane były przez kilka lat.
Znam zdjęcie z 1985 roku – na nim lipy są dwie, a cmentarz mocno zarośnięty. Według mnie około roku 1988 nadal były dwie, ale pewności nie mam. W każdym razie pod drzewem leżał jeszcze destrukt rzeźby MB, tej ze „szwejkowej” kartki. Jak mówiła mi w ubiegłym roku osoba mieszkająca obok, której przodkowie fundowali kapliczkę, jedna z lip została zniszczona przez wichurę.
Remont, w czasie którego cmentarz zmniejszono, częściowo nadsypano, a w tylnej części usunięto stalowe ogrodzenie, był chyba na przełomie lat 80. i 90. Na zdjęciu bez lip widać, że wszystko jest świeże, leży też kupka piasku. Oktawian Duda pisze w swoim opracowaniu, iż przeprowadzono remont kapitalny. Książka wydana została w 1995 roku, przy czym pod wstępem autor napisał „Nowy Sącz, 1988 r.”, jednakże z wielu fragmentów opracowania wynika, że treść aktualizowano co najmniej w 1990 roku.
A co do ostatniego remontu - niepozorny obiekt, który wymagał dużych nakładów – powstał solidny mur oporowy, przywrócono też właściwe wymiary pola grobowego, pierwotną niweletę i metalowe ogrodzenie.

Siedliska – na moim zdjęciu z ok. 1988 roku daszku jeszcze nie ma. Rzeźba była wówczas w fatalnym stanie – miała spore ubytki. Pewno daszek był próbą częściowego osłonięcia przed deszczem. W sumie warto byłoby go usunąć i przy okazji odsłonić sygnaturę Heinricha Scholza.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c9bf8f3cdb1ab720

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: kiedar » 03 maja 2023, 19:26

Pierwsze dwa zdjęcia poniższe to klatka po klatce jednej rolki.
Na pierwszym zdjęciu widać jakby była tylko jedna lipa, ale na drugim wyraźnie są dwie, więc to tylko kwestia kadru, obydwa zdjęcia są z tego samego czasu
arch_31_108_cm152.jpg
arch_31_110_cm152.jpg

Na rolce 6 klatek dalej jest też takie zdjęcie z terenu cmentarza nr 152 i nie wiem co przedstawia, bo na kolejnych zdjęciach jest dobrze obfotografowana kapliczka i obie płaskorzeźby są na miejscu.
arch_31_116_cm152.jpg
A co do zbioru to tak naprawdę jest więcej niż 192 rolki (192 to liczba rolek w pudełkach opisana i skatalogowana przez autora), są jeszcze rolki nieopisane (mają nr ale nie mam do nich katalogu - patrząc na skrupulatność Pana Ryszarda to taki katalog zapewne miał, ale nie dotrwał do tego czasu), i rolki pocięte już jak to robiło się przed upadkiem fotografii analogowej. Mam piękną wycieczkę po pasji, wspomnieniach i chęci zdobywania wiedzy i katalogowania tego co autor zobaczył. Są cmentarze które mają sfotografowane wszystkie tablice nagrobne. Co najciekawsze autor nigdy nie miał ani prawa jazdy ani samochodu, a rodzina wspominając wyjazdy z nim do teraz mówi jak precyzyjnie potrafił trafić w interesujące go miejsca w zupełnym "nigdzie".
Wrzucę poniżej link dla chętnych którzy chcą zobaczyć jak klisze były opisane (na forum jest limit 3 zdjęć na post, więc nie wrzucę tutaj).
https://www.facebook.com/bylo.minelo.je ... TwuE7foGSl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Incubus
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: Incubus » 03 maja 2023, 21:01

Kiedar, gratuluję szczęśliwego trafu i dalszego ciągu. Nie bój się ujawniać nazwiska autora tego archiwum na tym i innych forach (nie każdy zagląda na FB). Wręcz powinnością Twoją jest nazwisko to publicznie ujawniać.

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: kiedar » 03 maja 2023, 21:35

Incubus pisze:
03 maja 2023, 21:01
Nie bój się ujawniać nazwiska autora tego archiwum na tym i innych forach (nie każdy zagląda na FB). Wręcz powinnością Twoją jest nazwisko to publicznie ujawniać.
Autorem zdjęć i kolekcji jest Pan Ryszard Zaklukiewicz.

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: Jan Majewski » 03 maja 2023, 22:46

kiedar pisze:
03 maja 2023, 19:26
...A co do zbioru to tak naprawdę jest więcej niż 192 rolki (192 to liczba rolek w pudełkach opisana i skatalogowana przez autora), ...
Jeżeli są to pełnowymiarowe rolki (36 klatek), to archiwum Pana Ryszarda może zawierać bez mała 7000 zdjęć, a to byłby już fantastyczny zbiór z tamtego okresu.

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: kiedar » 04 maja 2023, 05:44

Janku to są pełnowymiarowe klatki, każda rolka to 36 zdjęć (czasem 2 - 3 więcej), jest też kilka rolek zdjęć małoformatowymi, wtedy zdjęć jest więcej. Zbiór jest ogromny.
Screenshot_20230504_051537.jpg
Screenshot_20230504_051547_com.android.gallery3d_edit_590536481639056.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu daty wykonania zdjęć.

Post autor: KG » 04 maja 2023, 07:47

Korekta datowania zdjęcia po remoncie.
Erich Fritsch i Florian Kotanko w Requiescant! k.u.k. Militärfriedhöfe in Westgalizien (Tarnów 2002) publikują zdjęcie z roku 1989. Na cmentarzu już trochę trawy, w narożach malutkie świerki, krzyże w nowym układzie tzn. na lewo i prawo od kapliczki Ludwigi na groby rosyjskie a Hans Mayr typu H centralnie w tylnym rzędzie. Tak przetrwały do ubiegłego roku.
kiedar pisze:
03 maja 2023, 19:26
Na rolce 6 klatek dalej jest też takie zdjęcie z terenu cmentarza nr 152 i nie wiem co przedstawia, bo na kolejnych zdjęciach jest dobrze obfotografowana kapliczka i obie płaskorzeźby są na miejscu.
Nie mam tzw. fotograficznej pamięci, ale z układu klatek filmu wynika, że to wspomniana przeze mnie nieco wyżej zniszczona rzeźba.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 118 gości