Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Post autor: Ursi » 10 wrz 2019, 08:03

Zostałem poproszony o udzielenie wywiadu dotyczącego c.k. armii, ze szczególnym naciskiem na źródła wiedzy o naszych przodkach w niej służących. Wywiad ten można przeczytać we wrześniowym numerze czasopisma internetowego More Maiorum tutaj: http://www.moremaiorum.pl/wrzesniowy-nu ... kolejarze/

Mam nadzieję, że nie nawygadywałem żadnych kompromitujących bzdur ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Post autor: Trotta » 10 wrz 2019, 11:55

Wygląda całkiem nieźle, dobra robota! Można było sypnąć większą ilością nazwisk, jakimś Maczkiem i Dąbkiem np., żeby ludziom temat stał się jeszcze bliższy.

Nie do końca precyzyjne wydaje się tylko stwierdzenie o autonomii, danej przez FJI u zarania rządów. Trochę sobie porządził, zanim nastała autonomia, choć z perspektywy roku 1914 faktycznie było to blisko owego zarania :)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Post autor: Ursi » 10 wrz 2019, 12:07

Czyli jednak chlapnąłem ;) Dzięki, poprosiłem o poprawkę, bo na szczęście to nie druk.

A o Maczku i Dąbku może będzie jeszcze okazja tam napisać... i o Sosabowskim, Kutrzebie... Redaktor naczelny jest bardzo otwarty na cekańskie tematy, więc jeśli coś macie, to walcie śmiało.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Post autor: Trotta » 10 wrz 2019, 13:42

No cóż, nie jest to ewidentny chlap - w końcu ile pierwszych lat panowania należy uznać za "zaranie" ? To było dopiero ok. ćwiartki rządów...

Co do postaci - myślę, że warto uświadamiać ludziom, ilu oficerów wyszło z c.k. armii. W takim tekście, trafiającym do odbiorcy niekoniecznie zainteresowanego akurat Austro-Węgrami, może to być cenna ścieżka popularyzacji tematu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 186
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Garść porad o poszukiwaniu przodków w c.k. armii

Post autor: Slavio » 10 wrz 2019, 17:16

Co do strony merytorycznej artykułu, to się nie wypowiem. Gdyż nie mi oceniać, jako laikowi.

Kappen VI Korpusu Arza w klapie anzuga dodaje smaczku :-)
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości