Kriegsarchiv

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 30 gru 2018, 00:24

Witam.

Końcem maja (29.05.2018) wysłałem do Wiedeńskiego Archiwum Wojennego (Kriegsarchiv) wiadomość e-mailową
z zapytaniem o mojego pradziadka. Dzięki pomocy kolegi Ursusa z poprzedniego forum wysłałem wypełniony, podpisany
i zeskanowany formularz na adres [email protected] i do tej pory (7 miesięcy) nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Czy wiecie co może być przyczyną??

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 30 gru 2018, 08:24

No tak. Ja zamawiałem w lipcu reprodukcję fotki do książki i zero odpowiedzi. Zmienili adres na [email protected], ale z tego też nie mam odpowiedzi.

W lutym tam jadę, to przewącham sprawę...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
genmielec
Posty: 18
Rejestracja: 09 gru 2018, 18:35

Re: Kriegsarchiv

Post autor: genmielec » 30 gru 2018, 11:45

Hmm, mój pradziadek jest na liście strat, która została wydana przez to archiwum.
Czy jest szansa, że będą tam jakieś inne materiały na jego temat?

A może Ursi byłbyś wstanie mi to sprawdzić?

Dzięki
fanatyk genealogii, główny region poszukiwań Galicja - obecnie woj. Podkarpackie, archidiecezja Tarnowska

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 30 gru 2018, 13:01

Archiwum nie wydawało list. Ale może mieć zbiorcze listy jednostek. Choć wątpię, że znajdzie się coś więcej. Zresztą tym razem jadę na krótko i lista pudeł do przetrzepania już się zapełniła...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
genmielec
Posty: 18
Rejestracja: 09 gru 2018, 18:35

Re: Kriegsarchiv

Post autor: genmielec » 30 gru 2018, 14:09

Zgadza się, w takim razie kto dysponuje materiałem, z których powstała ta lista?:
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... Nr_0420/1/
fanatyk genealogii, główny region poszukiwań Galicja - obecnie woj. Podkarpackie, archidiecezja Tarnowska

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 30 gru 2018, 15:59

Może być w archiwum, ale nie musi. A jeśli jest dokument z jednostki, to znajdziesz w nim tyle samo informacji, co w drukowanej liście. Poległ, ranny czy pojmany? Bo w tym trzecim wypadku można się pokusić o szukanie w kartotece jeńców, ale tam znajdziesz najwyżej miejsce pojmania. No ale jak to bywa z ciekawymi zasobami KA – nigdzie nie ma inwentarza i chyba tylko referenci wiedzą, co gdzie jest.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
genmielec
Posty: 18
Rejestracja: 09 gru 2018, 18:35

Re: Kriegsarchiv

Post autor: genmielec » 30 gru 2018, 16:05

Pojmany, obóz Morszansk
http://i.imgur.com/5zRezZo.png
fanatyk genealogii, główny region poszukiwań Galicja - obecnie woj. Podkarpackie, archidiecezja Tarnowska

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv

Post autor: Ursi » 30 gru 2018, 16:17

O, rzeszowska landwera ;)

W takim wypadku, jak pisałem, można poszukać w KA VL KgfK Kriegsgefangenenkarteien (KgfK) des Ersten Weltkrieges, 1914-1918, ale najlepiej zlecić oficjalną kwerendę.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 30 gru 2018, 16:38

Jeśli chodzi o nowy adres skrzynki pocztowej to sygnalizowałem to w e-mailu do Ciebie Ursi. Ale nie jestem pewien czy to jest przyczyną, bo myślę sobie, że zrobiliby jakieś przekierowanie choćby przez pewien czas. Drugą sprawą jest to, że byłem trochę nadgorliwy i w rubryce nazwisko oprócz Siembida dopisałem w nawiasie jeszcze ze trzy oboczności, które często też spotykałem, może to jest przyczyną, ale z drugiej strony coś by zawsze odpisali. Jak myślisz warto jeszcze raz napisać na nowy adres??

Mojego pradziadka Franciszka Siembida nie odnalazłem na listach strat, ale wiem na pewno, że dostał się do rosyjskiej niewoli. Dlatego też ostatnią nadzieją chyba jest Kriegsarchiv. Tylko skoro go nie ma na listach (przynajmniej go nie odnalazłem) to czy coś znajdą w Wiedniu?

Może ktoś miał już różne doświadczenia z archiwum i by się podzielił.

Nie bardzo rozumiem co napisał genmielec co do materiałów, z których powstawały listy strat. Jakie to mogły być materiały? Zawsze myślałem, że listy powstały podczas wojny z informacji przesyłanych poprzez poszczególne jednostki

j-----s
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2018, 22:39

Re: Kriegsarchiv

Post autor: j-----s » 30 gru 2018, 16:57

Mój pradziadek też pojmany, najprawdopodobniej obóz Skobelew.
Czy owa kartoteka jeńców jest dostępna do przejrzenia w sieci??

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości