Ksiązka o froncie włoskim

Publikacje książkowe
Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: narcopolo » 19 cze 2018, 22:41

Dzięki :) jeżeli chodzi o książkę to szukam czegoś na start. A jest jakaś solidna praca o walkach nad isonzo po angielsku?

CK Dezerter
Posty: 16
Rejestracja: 01 cze 2018, 05:10

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: CK Dezerter » 20 cze 2018, 13:18

Jedyne solidne opracowanie o Isonzo po angielsku o ktorem wiem to:

J. Schindler. Isonzo: The Forgotten Sacrifice of the Great War.

https://www.amazon.com/Isonzo-Forgotten ... 0275972046

Awatar użytkownika
narcopolo
Posty: 103
Rejestracja: 25 maja 2018, 04:39

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: narcopolo » 20 cze 2018, 13:24

Dzięki :)

Krebsrot
Posty: 71
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:11

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Krebsrot » 21 cze 2018, 18:11

Jak wygląda baza źródłowa książki Schindlera?

CK Dezerter
Posty: 16
Rejestracja: 01 cze 2018, 05:10

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: CK Dezerter » 22 cze 2018, 00:10

W sumie 10 stron źródeł. Jest cos z Kriegsarchiv, dwa dokumenty z Public Record Office w Londynie,3 prace dyplomowe w tym jedna autora ksiazki. Sporo pamiętników w językach niemieckim, włoskim i węgierskim. Historie pułkowe, OULK, różnego rodzaju opracownaia w językach innych niz angielski. Jak i czy rzeczywiście autor wykorzystał wszystkie podane źródła nie potrafie powiedzieć. Jeśli chcesz mogę zrobić fotki bibliografii i wysłać ci na priv.

Krebsrot
Posty: 71
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:11

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Krebsrot » 22 cze 2018, 16:50

Gdybyś był tak miły, to będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Krzysztof Ju » 23 cze 2018, 02:21

Właśnie do kiosków trafił nr 1(59)/2018 czasopisma Militaria - Wydanie Specjalne, gdzie znajduje się artykuł Marka Sobskiego pt. Rok 1918 na froncie włoskim.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Trotta » 25 cze 2018, 09:35

Krzysztof Ju pisze:
23 cze 2018, 02:21
Właśnie do kiosków trafił nr 1(59)/2018 czasopisma Militaria - Wydanie Specjalne, gdzie znajduje się artykuł Marka Sobskiego pt. Rok 1918 na froncie włoskim.
Przejrzałem. Robi w miarę ciekawe wrażenie, choć zastrzegam, że się na froncie włoskim i roku 1918 nie znam wcale. Dość uderzające jest, że wykorzystane zostały książki polskojęzyczne i włoskojęzyczne - ale efekt chyba nie jest zły. Wskazano np kontrowersję co do "jeńców" po Vittorio Veneto. Co zdumiewa, to użyte kilka razy określenie "Korpus Artylerii". Ja mam szczerą nadzieję, że chodzi o chochlik, że np. korekta zrobiła autorowi świństwo, rozwijając na oślep skrót "KA"; gorąco wierzę, że nie jest to tłumaczenie pojęcia "corpo d'armata"...

Nota bene, w tym samym numerze "Militariów" znalazł się artykuł najpopularniejszego bodaj w naszym gronie twórcy, czytanego przez wielu z nas z taką pasją, że aż całe stronice zakreślaliśmy różnokolorowymi markerami. I wiecie co? Jakoś tak bez dygresji napisane, przypis jest aż jeden... zmiana Geistschreibera?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Krzysztof Ju » 27 cze 2018, 00:05

Autor artykułu, Marek Sobski, ma swoją stronę internetową www.wojna-mussoliniego.pl, gdzie nieco przybliża zawartość artykułu i zapowiada szczegółową analizę jednej z bitew.

W kategorii "Włochy w I Wojnie Światowej" pod adresem http://wojna-mussoliniego.pl/?cat=1455 są inne teksty o froncie włoskim, ale chyba większość to cytaty z Pajewskiego i Chwalby.

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: Ksiązka o froncie włoskim

Post autor: Krzysztof Ju » 21 lip 2018, 16:15

Zecernia: składnica tekstów wszelakich Piotra Kożuchowskiego - zecernia.com/html pisze:
Polacy na froncie włoskim w 1918 r.? W szeregach cesarskiej i królewskiej Armii jak najbardziej zrozumiałe. Ale Polacy walczący po stronie Ententy? Pod polską komendą? Tak! Był taki oddział, a jego żołnierze zostali uhonorowani najbardziej prestiżowymi medalami nadawanymi w armii włoskiej. Srebrne i brązowe Medale za Męstwo Wojskowe to tak jakby w Wojsku Polskim otrzymać Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.

O wynikach mojego kilkudniowego śledztwa „dziennikarskiego” można przeczytać w tekście, który zamieściłem na portalu Academia.edu: Arditi Polacchi. A że, jak to mówi prokuratura, „sprawa jest rozwojowa” – temat drążę dalej, wkrótce więcej szczegółów.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości