Mormoni- karty poborowych od 1865r : Kraków, Lwów, Stanisławów, Tarnopol

Awatar użytkownika
rempage

Mormoni- karty poborowych od 1865r : Kraków, Lwów, Stanisławów, Tarnopol

Post autor: rempage » 22 lut 2019, 16:37

Nie wiem czy te źródło było wcześniej omawiane. Polecił mi je znajomy zajmujący się genealogią przodków z Galicji.
Są to zmikrofilmowane w archiwum we Lwowie przez Mormonów a potem zeskanowane karty poborowych i inne dokumenty dotyczące żołnierzy armii CK. Jest tego mnóstwo ale tylko do przeglądania online. Można pobrać tylko pojedyncze dokumenty. Dokumenty są posegregowane tylko wg pierwszej litery nazwiska i zebrane wg daty urodzenia. Jednak z tego co widzę to i tak daty urodzenia w jednym mikrofilmie bywają różne.

Link poniżej do anglojęzycznej strony Mormonów.Musicie się wcześniej się zarejestrować by przeglądać skany:

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Przykładowa karta:

https://www.dropbox.com/s/0ceq2eerap5zm ... y.png?dl=0

Owocnych poszukiwań 😉

Awatar użytkownika
Welfer

Re: Mormoni- karty poborowych od 1865r : Kraków, Lwów, Stanisławów, Tarnopol

Post autor: Welfer » 23 lut 2019, 17:12

Dzieki Panie Rempage, za linki. W miare wolnego czasu bede sciagal i czytal. :))
"Czlowiek mysli, ze jest gigantem, a jest gowniarzem, kolego."

Incubus

Post autor: Incubus » 23 lut 2019, 18:35

"zmikrofilmowane w archiwum we Lwowie przez Mormonów" - czy ktoś może mi wyjaśnić, o co chodzi? Kim są Mormoni w sensie religijnym, oczywiście wiem, ale tego kontekstu nie znam.

Awatar użytkownika
Foerster

Post autor: Foerster » 23 lut 2019, 19:00

Na pewno wiesz ?! Mormoni wierzą, że zbawienie osiągną Ci ludzie, których imiona i nazwiska spiszą (niezależnie od wyznania). Dlatego kopiują dane archiwalne we wszystkich zakątkach Świata i (całe szczęście dla nas) również je udostępniają. Przyznam się szczerze, że o zasobach zlinkowanych przez rempage nie wiedziałem. Wielka szkoda, że "you cannot expect to search for people, places or dates here". Zatem czas zacząć dłubaninę...
PS. Dzięki wielkie rempage!

Awatar użytkownika
rempage

Post autor: rempage » 23 lut 2019, 21:08

Nie ma sprawy. Uzyskałem na forum austro-węgry wiele pomocy więc spłacam tylko dług wdzięczności. Nie zrażajcie się też tymi wyżej wymienionymi regionami- widziałem karty urodzonych też w Tarnowie albo Cieszynie.
Mi nie udało się jak dotąd odnaleźć tam pradziadka ale nic dziwnego- na literę B jest 76 mikrofilmów do przejrzenia...:). Osobiście zapisuję jakie daty urodzenia zawiera dany mikrofilm na literę B, L i W. Może potem to się komuś przydać.

Co do Mormonów to jest tak jak pisze Foerster. Mają oni swoją siatkę na całym świecie i dwa centra rodziny w Polsce- we Wrocławiu i Warszawie. Od dziesięcioleci fotografują głównie księgi metrykalne w różnych archiwach. Dlatego nie wiele osób wie o tych kartach armii CK- to raczej nie działka Mormonów.
Kiedyś udostępniali mikroflmy w swoich centrach- dziś udostępniają je powoli online.

Mnie też zastanawia jak to możliwe że te dokumenty zachowały się we Lwowie na Ukrainie a już nie w Polsce np w Krakowie.

ODPOWIEDZ