Wacław (Wenzel) Fara

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 13:58

Wenzel Fara urodził się w miejscowości Hřensko (Herrnskretschen) niedaleko Budziejowic w roku 1874. Przed wybuchem Wielkiej Wojny był m. in. dowódcą kompanii piechoty w Brzeżanach oraz wykładowcą w Szkole Kadetów we Lwowie.

W czasie wojny, w stopniu majora, dowodził jednym z batalionów w galicyjskim pułku Landsturmu nr 32, m. in. w czasie ofensywy gorlickiej; 2 maja 1915 r. został lekko ranny w czasie walk w pobliżu Zuckerhut (Głowy Cukru) nad Lichwinem. Informacji, jakoby pod koniec wojny miał dowodzić pułkiem piechoty w Wadowicach (tak podaje wikipedia) nie udało mi się jak dotąd potwierdzić - w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia.

Przyjęty do WP walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, dowodząc pułkiem i brygadą. Po wojnie obejmował dowództwo 2. Dywizji Górskiej, następnie został dowódcą X DOK w Przemyślu. Karierę wojskową zakończył w 1927 r. w stopniu generała dywizji jako inspektor armii w Wilnie. "Tages-Post" z Linzu w krótkiej notce z roku 1926 donosił: "…der polnische Divisiongeneral und Korpskommandant in Przemysl Herr Wenzel Fara, ein alter Budweiser, zum Armeeinspektor in Wilna ernannt worden…" i podawał, że Fara poprzedniej zimy odwiedził swoją rodzinę w Budziejowicach.

Wacław Fara zmarł w roku 1954. Pochowany został na krakowskim Cmentarzu Rakowickim - kwatera IIA. Miejsce pochówku zaznacza tylko niewielka tabliczka, przymocowana do bocznej ściany innego grobu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 06:54

„Odchodząc na stanowisko Inspektora Armii, w myśl dekretu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia br, z prawdziwym żalem żegnam wszystkich dowódców, oficerów i szeregowych, których zaufanie i oddanie zachowam na zawsze w pamięci.
Spotykanie Panów nadal na polu służļy sprawiać mi będzie zawsze prawdziwą radość.
Dziękując za pełną ofiarności współpracę, życzę wszystkim powodzenia w dalszej służbie i jak najlepszych rezultatów swej pracy.
Przy rozstaniu się z X Korpusem, w którym spędziłem tyle lat mego życia, znajduję pociechę w tym, że oddaję dowództwo tak doświadczonemu i znanemu z cnót żołnierskich następcy, jakim jest Pan generał brygady inż. Andrzej Galica”
Galica „Na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 sierpnia br pismo MSWojsk L. 14768/ V. G. 26 – objąłem z dniem 30 sierpnia br Dowództwo Okręgu Korpusu Nr X”
Wacław Fara: Rozkaz Nr 69, Przemyśl, 30 sierpnia 1926 (Dowództwo Okręgu Korpusu Nr X.)

nb. Galica (dca Dywizji Górskiej) był przełożonym Fary (dca II Brygady Górskiej) w 1920

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 06:55

Trotta pisze:
04 cze 2018, 13:58
w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia
co to za spis? i gdzie go można dostać?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 04 paź 2020, 18:50

dwójkarz pisze:
04 paź 2020, 06:55
Trotta pisze:
04 cze 2018, 13:58
w każdym razie spis dowódców pułków armii wspólnej i Landwehry takiego dowódcy nie wymienia
co to za spis? i gdzie go można dostać?
Znam z Wiednia. To maszynopis niejakiego Żivkovicia, w podtytule - uzupełnienie do pracy Wredego. Ponoć wyszło też drukiem, ale tego na oczy nie widziałem. Pomocny, acz nie wolny od błędów.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: dwójkarz » 04 paź 2020, 19:39

jak wyszło drukiem to znajdę : )

dobre i to by było : )

mnie się marzy coś takiego o armii a - w

https://www.verlag-scherzer.de/buecher/ ... 15-20.html

Janusz Andrasz
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2019, 16:22

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Janusz Andrasz » 21 lis 2020, 19:15

Właśnie dzisiaj dostałem fotografię nagrobka spokrewnionych ze mną rodzin Golimuntowiczów, Bieniaszewskich, Dzianottów i ... Fara z Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. O Golimuntowiczach i Fara do tej pory nic nie widziałem. Jedna z tabliczek mówi o tym, że włąśnie tam jest tam pochowany gen. Wacław Fara. Tak też trafiłem tutaj :)
Czy możecie polecić mi jakieś źródła, z których mógłbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym Wacławie? Znalazłem oczywiście notkę o nim na Wikipedii. Nie ma tam jednak np. informacji o jego rodzicach. Być może był on mężem Julii zd. Nowina - Konopki i ojcem Józefa Fary, ur. w 1908 r., męża Stefanii, z d. Bieniaszewskiej. Babka Stefanii i moja 4x prababka były siostrami.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Tatra » 22 lis 2020, 13:53

W Kancelarii Cmentarza Rakowickiego można bylo zapoznać się w czasach przed Covidowych (wykazując pokrewieństwo) z aktem zgonu (zejścia) pochowanej na tym cmentarzu osoby. Mnie się udało dotrzeć do dokumentów z 1911 roku.

Janusz Andrasz
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2019, 16:22

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Janusz Andrasz » 28 sty 2021, 23:34

Trochę to trwało, ale jestem już w kontakcie z wnukiem gen. Wacława Fary. Rzeczywiście jesteśmy spokrewnieni. Otrzymałem masę pożytecznych informacji na temat tej części rodziny. Mam szczęście, bo natrafiłem na ostatnią żyjącą osobę z tego pokolenia.
Jeśli chodzi o cmentarze, to polecam starą metodę zostawiania karteczek z zapytaniem na grobach :) Po raz kolejny mnie nie zawiodła!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: dwójkarz » 29 sty 2021, 07:09

Tak, karteczki są niezawodne!

Czy wnuk generała dysponuje fotografiami dziadka z lat służby w armii austro - węgierskiej?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wacław (Wenzel) Fara

Post autor: Trotta » 29 sty 2021, 08:52

dwójkarz pisze:
29 sty 2021, 07:09
Czy wnuk generała dysponuje fotografiami dziadka z lat służby w armii austro - węgierskiej?
Albo - niechaj niosą mnie marzenia - jakimiś wspomnieniami z czasów tej służby?

Tak czy owak prosimy przekazać ukłony wnukowi bohatera spod Lichwina!
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości