"Austria upadła i odrodziła się Polska"

Losy państw sukcesyjnych
tadeks

Re: "Austria upadła i odrodziła się Polska"

Post autor: tadeks » 28 wrz 2018, 14:14

oeffag pisze:
25 wrz 2018, 02:29
Kolego tadeks...
Piszesz:
"Ci obywatele Austro-węgier narodowości polskiej , co pragnęli Niepodległej Polski, to o co walczyli? Jeżeli mieli "swoje państwo" (Austro-Węgry), to walczyli o nie swoje, czy drugie swoje?"
To mam pytanie: co to znaczy "walczyli"? jak "walczyli"?
czy organizowali oddziały zbrojne? czy z bronią w ręku zwalczali administrację i wojsko zaborcy? czy przeprowadzali akcje terrorystyczne wymierzone przeciwko zaborcy?
Gdy napisałem "walczyli" po chwili zastanawiałem się, czy nie zmienić tego na coś łagodniejszego. Nie zmieniłem i spodziewałem się reakcji jak wyżej.
Uzasadnię czym kierowałem się używając takiego, jak widzę kontrowersyjnego określenia.
Otóż w latach siedemdziesiątych XX w. amatorsko "siedziałem" trochę w historii Tatr i Zakopanego. Związane to było z przygotowaniami do eliminacji, a po ich wygraniu do uczestnictwa w teleturnieju "Wielka Gra" z tematu Tatry. Z tamtego okresu jakieś minimum wiedzy zostało w mojej pamięci, m.in. Powstanie Chochołowskie, czy Rzeczpospolita Zakopiańska. Były to zbrojne ruchy przeciw zaborcy, to jest raczej niepodważalne.
Prawdą jest, że Pow. Choch. miało miejsce w 1846 roku i przeciwko zaborcy jakim w owym czasie była Austria. Myślę, że powstała nieco później Monarchia A-w. nie odcinała się od dokonań Austrii.
Prawdą też jest, że Rzeczpospolita Zakopiańska powstała pod sam koniec wojny, gdy zaborca wycofywał się z terenów Galicji. Rz.Z. "zwalczała administrację i wojsko zaborcy". m.in. 31 X 1918 r. rozbrojono i uwięziono austriacki garnizon, a także innych wojskowych niepolskiej narodowości przebywających w Zakopanem. To działanie, to nie był odruch chwili, to w sercach i głowach Polaków istniało od dziesięcioleci.

>oeffag, widzę, że też nie unikasz określenia "zaborca" i używanego przeze mnie tego określenia nie komentujesz, jak Ursi:
"Bardzo wygodnie jest rzucić argumentem ciężkiego kalibru - to był zaborca - i, we własnym mniemaniu, zamknąć temat".

Trotta pisze:
25 wrz 2018, 06:50
tadeks pisze:
24 wrz 2018, 23:01
Chodzi mi o to, że nie miał wyboru między obywatelstwem austro-węgierskim, a polskim.
Albo mi się zdaje, albo obecnie jest dokładnie tak samo ;)
Nie zdaje się, bo obecnie nie ma Austro-węgier. Uzupełnienie: a wówczas nie było Polski.
Jednak Polak, będący obywatelem USA, Kazachstanu, ale także Węgier, Austrii ma wybór, może starać się o obywatelstwo polskie. I to jest ta różnica.

Awatar użytkownika
krakał

Post autor: krakał » 28 wrz 2018, 16:06

tadeks pisze:
28 wrz 2018, 14:14
Myślę, że powstała nieco później Monarchia A-w. nie odcinała się od dokonań Austrii.
To źle myślisz. To jest potężne uproszczenie. Postrzegasz świat i historię w kategoriach czarno - białych, zero - jedynkowych, podczas gdy one takimi nie były. W efekcie trafiasz na manowce czy też - by zacytować klasyka - błądzisz synu, błądzisz. Austro-węgierskie władze nie zanegowały oficjalnie tego, co działo się w Galicji w roku 1846 czy 48. Ale, z drugiej strony, od 1871 r. w każdym gabinecie zawsze był Polak jako minister ds. Galicji, i zawsze było w nich miejsce dla Polaków w innych ministerstwach, i to tych najważniejszych, np. ministerstwie finansów. To Dunajewski będzie tworzyć podstawy nowoczesnej gospodarki państwa, profesorowie UJ i UJK bywali ministrami i ekspertami. Z polskiej zaś strony padła słynna deklaracja „Przy Tobie Najjaśniejszy Panie stoimy i stać będziemy”, ale także inna - "Wir koennen auch mit ohne Deutschen regieren", ze strony Polaka będącego ck premierem. Czy to byłoby możliwe w Niemczech, z trybuny Reichstagu, czy w Petersburgu?

Innymi słowy, werbalnego odcięcia nie było, ale nastąpiło ono w czynach. Kurs zmienił się o 180 stopni.

oeffag

Post autor: oeffag » 28 wrz 2018, 21:19

Nie napisałeś krakale o Sejmie Krajowym dla Galicji, ogromnie istotnym elementem samorządnosci. Jakkolwiek ten Sejm miał pewne ograniczenia jeśli chodzi o zakres władzy ale to on decydował w wielu dziedzinach życia galicyjskiego.
Nie można też zapomnieć o innej sprawie; udziale posłów galicyjskich w rządzeniu Monarchią w ramach posłowania do Izby Poselskiej Rady Państwa.
Należy też pamiętać o wpływie na ustawodawstwo Monarchii Sejmu Krajowego za pośrednictwem prawa inicjatywy ustawodawczej.
Spróbujmy to sobie wyobrazić w zaborze rosyjskim!!!!!!!!!!!!!!

oeffag

Post autor: oeffag » 11 paź 2018, 22:30

Bardzo celnie napisał Krakał:
"..... być Polakiem i lojalnym poddanym [tu wstawiamy odpowiedniego panującego], to nie było sprzeczne. Wiem, to trudno nam dziś ogarnąć rozumem. My dziś szufladkujemy, a dla nich to było naturalne.
Niezależnie w jakim zaborze Polak mieszkał to były też "ich" państwa, "ich" administracja, "ich" - i taki przyczynek:
- tak pisał krakowski IKC nr. 187 z 09.08.1914
IKC nr.187 z 09.08.1914.png
- a tak pisał KURIER WARSZAWSKI nr.226 z 17.08.1914
Kurier W. nr.226 z 17.08.1914.png
Tu "nasza konnica", tam "nasza jazda".
Nie szukałem już prasy poznańskiej czy pomorskiej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

oeffag

Post autor: oeffag » 11 paź 2018, 22:32

p.s.
powinienem był napisać: "ich" państwa, "ich" administracja, "ich" wojsko

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 12 paź 2018, 07:19

Hmm, pewnie po prostu nie bardzo mogli napisać inaczej. Więc nie jest to jakiś mocny dowód w sprawie, ale niemniej - ciekawy przyczynek do zrozumienia tamtych czasów i czynników, jakie kształtowały stosunek Polaków do państw, których byli obywatelami.

O entuzjazmie w Krakowie w pierwszych tygodniach wojny, o wymarszu z koszar naszych pułków z białymi orłami (jest zdjęcie...), biało-czerwonymi chorągwiami pisano wiele i rzecz jest dość znana. Ale ponoć i w Warszawie mobilizacja wypadła niezgorzej, a część endeków - wg tego, co wczoraj wyczytałem - miała wskazywać władzom austrofilów...
Češi bojovali hrdinně za Rakousko-Uhersko, ale první republika to tutlala

Awatar użytkownika
Ursi
Kontakt:

Post autor: Ursi » 12 paź 2018, 10:03

Ach, muszę się pochwalić: kupiłem niedawno fotkę ówczesnej Proświty, obecniej biblioteki, w Leżajsku. Datuję na rok 1915. Obok sztandaru czarno-żółtego wisi biało-amarantowy.
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.

oeffag

Post autor: oeffag » 12 paź 2018, 13:20

Napisałeś Trotta:
"O entuzjazmie w Krakowie w pierwszych tygodniach wojny, o wymarszu z koszar naszych pułków z białymi orłami (jest zdjęcie...), biało-czerwonymi chorągwiami pisano wiele i rzecz jest dość znana."
Oczywiście, "ich" pańsrwo prowadziło wojnę, "ich" wojsko wyruszalo na front - stąd ten entuzjazm i poparcie.
Jak piszesz o wymarszu: tak ruszał na front w sierpniu 1914 roku 13.Pułk Piechoty "Dzieci Krakowskich":
13.PP.png
13.PP..png
Podobnie było w zaborze rosyjskim; też entuzjazm, też wiwaty na cześć "naszego" cara i "naszego" wojska.
Najmniejszy był w Wielkopolsce i na Pomorzu.
Ale tam też rozpatrywano to w kategoriach: "nasze" państwo prowadzi wojnę, "nasze" wojsko walczy na froncie.
Tak więc "naszym" obowiązkiem jest wsparcie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ