Wojenne tytuły szlacheckie

I wojna światowa (1914–1918)
dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2018, 16:03

Zamówię jego teczkę w CAW.
W listopadzie 1914 r. był dcą kombinowanego batalionu podpułkownika Trexlera w Grupie FMLt Hofmanna w Karpatach.
Natomiast Feliks Trexler de Torsola
emerytowany major (1 listopada 1915)
26 listopada 1914 – 12 lipca 1916 wojskowy doradca i zastępca szefa Grupy Czeskiej Oddziału Cenzury Wspólnego Centralnego Biura Rejestracyjnego Czerwonego Krzyża
Nb. obaj mają nobilitację z tym samym predykatem, zatem to o zasługi ojca chodziło...

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2018, 16:08

Czy kol. K. G. to widział?
Arno Georg Kerschbaumer, Nobilitierungen unter der Regentschaft Kaiser Karl I/IV. Károly király (1916-1921), Graz 2016

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2018, 16:10


KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 13 cze 2018, 19:07

dwójkarz pisze: Czy kol. K. G. to widział?
Arno Georg Kerschbaumer, Nobilitierungen unter der Regentschaft Kaiser Karl I/IV. Károly király (1916-1921), Graz 2016
Nie znam tych książek. Zbierałem sobie detalicznie i niesystematycznie, a tu widzę, że jest hurtownia i to ze świeżym (2016,2017) towarem.
Oprócz publikacji wskazanych w pierwszym poście i różnych wzmianek korzystałem także ze schematyzmów i prasy.

Felix czy Ludwig Trexler ?
dwójkarz pisze:
13 cze 2018, 16:08

Nb. obaj mają nobilitację z tym samym predykatem, zatem to o zasługi ojca chodziło...
Nobilitowanym był płk. Ludwig Trexler. Jak podano - komendant batalionu zapasowego Landwehry.
Informacja ukazała się w "Wiener Zeitung" z 22 czerwca 1917 roku, co do dnia w rok po decyzji cesarza FJI, z jednoczesnym powiadomieniem, że stosowny dyplom podpisał cesarz Karol.
Tego samego dnia ogłoszono jeszcze kilka innych decyzji nobilitacyjnych FJI, w tym Josefa Baumanna von Koryto - z 8 maja 1916.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2018, 19:52

Ha, dobre! W WP obaj notowani jako Trexler de Torsola.
Stąd myślałem, że to o zasługi ojca chodzi.
Dziwna sprawa...
Nb. do Górzyńskiego nie zajrzałem, gdzieś stoi. Za ojcowskie zamieszanie - przepraszam.

Mnie zawsze bardziej interesował Felix. Oddział Cenzury podlegał pod wywiad.
Teczkę Ludwika zamówię do końca miesiąca. Te Karpaty mnie kręcą.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 14 cze 2018, 07:32

K.G. pisze:
12 cze 2018, 23:58
Gdzie to może być? Ludwig Trexler w sierpniu był "nadkompletowym" oficerem LIR.19, komendantem lwowskiego okręgu uzupełnień Landwehry, w kwietniu 1915 - komendantem batalionu etapowego, od 1.09.1915 - pułkownikiem, a w listopadzie 1915 tymczasowym dowódcą pułku Landwehry (bez podania numeru).
Torsola (867m), szczyt na wschód od doliny rzeki Rika, pomiędzy miejscowościami Сойми (Szojmi, a w owych czasach Vízköz) i Miżhirja (Міжгір'я, Wołowe Pole, najlepiej chyba znana pod nazwą Ökörmező). Bliżej tej pierwszej, na pd wschód od niej. Góra nadal do znalezienia na mapach pod dawną nazwą Torszola, торшола
https://maps.vlasenko.net/map/ua/zakarp ... mtm100.jpg


L. Trexler od początku 1916 r. przez pierwszą połowę tegoż roku dowodził LIR.19 po jego odtworzeniu; biorąc pod uwagę jego związki z tym pułkiem, możliwe że już wcześniej dowodził nim tymczasowo. O górę Torsola walczył końcem 1914 r., jako komendant kombinowanego baonu węgierskiego (!) Landsturmu. Etapowego, żeby było rozkoszniej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 14 cze 2018, 11:23

Teraz wszystko jasne. Uzupełniłem w wykazie.
A tu na starej mapie:
https://mapire.eu/en/map/thirdsurvey750 ... s=osm%2C43

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 14 cze 2018, 12:44

Korekty wymaga Johann Mestitz von Dobrotyn.

Na pewno nie maj 1915. Dobrotyn i Obszar leżały w pasie natarcia 10.ITD, dokładniej - na jego prawym krańcu. O Obszar biły się pododdziały 18.IR, 98.IR, 2.FJB i 12.FJB. Dalej na południe jeszcze był cały Korpus Gwardii, a dopiero później 39.HID. Natomiast 39.HID walczyła o Obszar (czyli również o Dobrotyn) w grudniu 1914 r. Johann Mestitz dowodził wówczas HIR.16, a jeden z rozdziałów wojennej monografii pułku nosi tytuł "Dobrotyn".

Wkradła się też literówka u płk. Wilhelma Markarta.

Julius Siegl von Parkoszowice - chodzi o te koło Włodowic, Zawiercia. W czasie bitwy krakowskiej odznaczył się tam igławski 81.IR. Siegl albo nim wówczas dowodził, albo objął dowodzenie wkrótce później (wg spisu, którym się posługuje, świadom jego niedoskonałości - dowództwo objął w grudniu. Parkoszowice stały się na tyle znaczące, że ponoć powstał specjalny marsz, upamiętniający ten bój, a nie jestem pewien, czy dla 81.IR data bitwy nie stała się świętem pułkowym.

Do listy dodałbym jeszcze: Oberst Artur Ritter Bogusz von Ziemblice
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 14 cze 2018, 13:25

Dzięki za uzupełnienia. Wprowadzę wraz ze stosowną adnotacją. Problem w tym, że te same jednostki były w tych samych miejscach w różnych okresach. Albo niedaleko, jak w tym przypadku. Na temat walk grudniowych mam trochę informacji o Jodłowej i Rysowanym Kamieniu, ale Obszar/ Dobrocin to kawałek dalej.

Natomiast Bogusz z Zięblic to polska rodzina, a szlachectwo dużo starsze. Artur Ritter Bogusz von Ziemblice pojawia się w różnych notatkach grubo przed wojną. Dlatego został odrzucony w ramach wstępnej selekcji.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 14 cze 2018, 13:32

Bo tam się makabrycznie wszystko przewalało. Pułki o stanie 200-400 ludzi... Z Ryglic do Ołpin cofnęła się przez Obszar 10.ITD, na zachód od niej cofała się 26.LITD, obie z IX Korpusu. Z Jodłowej - oddziały 6.ITD, tracące zresztą połączenia z pozostałą częścią swojego III Korpusu. W rejonie Olszyn wprowadzono - pomiędzy dwie dywizje IX Korpusu - VI Korpus, przerzucony spod Tarnowa. Miał atakować w kierunku Jodłowej, czyli przez Obszar właśnie.

Coś tak przypuszczałem z Ziemblicami/Zięblicami, ale z rozpędu wpisałem. W zamian proponuję:
płk Eugen Vučinić, tytuł "von Makowicza" - Makovica, góra nad wsią Kurimka, walki 8-9 lutego 1915 r., gdzie V. dowodził swoim "polskim" (bo z Poli) LIR.5.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości