Strona 1 z 1

Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 15 lis 2018, 14:19
autor: Agniecha_75
Witam serdecznie mam zapytanie w jakich gazetach podawano listy strat w latach 1914...

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 15 lis 2018, 16:11
autor: Krzysztof Ju
Jeśli mówimy o niemieckiej liście strat, to Maciej Głowiak, w artykule "Straty armii pruskiej w pierwszej wojnie światowej" opublikowanym w Roczniku Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" w 2012 r. pisze:
Maciej Głowiak, Straty armii pruskiej w pierwszej wojnie światowej, s. 21 pisze:Listy były oficjalnymi komunikatami rządu pruskiego, drukowanymi gotykiem codziennie od 1914 do 1919 jako dodatek do gazet „Armee-Verordnungsblatt”, „Deutschen Reichsanzeiger” i „Preußischen Staatsanzeiger”.
Wspomniane stowarzyszenie przez jakiś czas realizowało pewien projekt, w którym bazowali na listach strat publikowanych na łamach poznańskich gazet.
Straty armii pruskiej 1866-1915

Informacje

Indeks zawiera wszystkie nazwiska poległych, rannych i zaginionych publikowane w Kurierze Poznańskim od sierpnia 1914 do stycznia 1915 roku (równolegle ukazywały się też m.in. w Dzienniku Poznańskim). Kurier, po otrzymaniu każdej oficjalnej listy strat armii pruskiej (Verlustliste), podawał do wiadomości czytelników wyciąg z listy, obejmujący żołnierzy o "polsko brzmiącym" nazwisku, bez względu na kraj pochodzenia, a osobno - wszystkich żołnierzy, przy których figurowało miejsce zamieszkania: Poznań. Verlustlisten nierzadko zniekształcały nazwiska polskie, stąd też Kurier przed publikacją poddawał je "rekonstrukcji".

Indeks nie zawiera wszystkich danych umieszczonych w gazecie. Pominięto m.in. stopień, miejsce i datę zgonu. Po odnalezieniu wpisów o szukanym nazwisku, warto zajrzeć zarówno do gazety (http://www.wbc.poznan.pl/publication/16370), jak również zweryfikować dane u źródła - czyli na listach strat: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9687&tab=3

W bazie danych znajduje się 17333 pozycji. Wyszukiwanie odbywa się w sposób przybliżony, tak że najbardziej zbliżone wyniki pojawiają się na początku listy, te mniej trafne, bliżej jej końca.

Autorzy

Indeksujący: Bartosz Małecki. Uzupełnienia: Katarzyna Krüger. Oprogramowanie: Maciej Głowiak, Piotr Skałecki.

Z uwagi na prężnie rozwijający się niemiecki projekt indeksacji list strat (http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/), projekt Straty Armii Pruskiej nie jest już kontynuowany.

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 15 lis 2018, 18:01
autor: Agniecha_75
To armia pruska a gdzie lub w jakich udostępniano straty w wojskach austro-węgierskich na terenach Galicji

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 15 lis 2018, 20:33
autor: Stani
https://fbc.pionier.net.pl/search#fq={! ... jer%201915
Tu warto przejrzeć Kurjer Lwowski, Gazetę Lwowską i tp.

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 16 lis 2018, 07:25
autor: Trotta
Agniecha_75 pisze:
15 lis 2018, 18:01
To armia pruska a gdzie lub w jakich udostępniano straty w wojskach austro-węgierskich na terenach Galicji
Przede wszystkim były odrębne publikatory - "Verlustliste" ("Lista strat" - polegli, zmarli, ranni, w niewoli) oraz "Nachrichten über Verwundete und Verletzte" ("Wiadomości o rannych i chorych"). Można znaleźć wiele numerów tych wydawnictw w cyfrowych zasobach austriackich bibliotek.

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 16 lis 2018, 13:28
autor: Ursi
Muszę sprostować. Ten drugi publikator to Nachrichten über Verwundete und Kranke. Na Anno się walnęli.

Re: Gazety z okresu Wielkiej Wojny

: 19 lis 2018, 15:05
autor: Trotta
CIOKREW ! Ja zawsze czytałem nazwiska, nagłówka nie... Polnisches Wirtschaft w tym Österreichische Nationalbibliothek, Himmelconrad! :twisted: