Wojenne tytuły szlacheckie

I wojna światowa (1914–1918)
Brygadier

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Brygadier » 16 sie 2018, 19:24

Może coś przeoczyłem. Ale chyba nie było. Ktoś z mojego opatowsko - sandomierskiego rejonu. Płk Jakub Gąsiecki Edler von Włostowiec. Nobilitowany w 1917r. za dowodzenie 40.Pułkiem Piechoty (2.Dywizja Piechoty) w czasie walk nad Opatówką 1 - 2 listopada 1914r. Dowodził osobiście obroną pałacu we Włostowie i zamienioną w twierdzę pobliską cukrownią. Atakowała rosyjska 18.Dywizja Piechoty, głównie oddziały 72.Tulskiego Pułku Piechoty.

K.G.

Post autor: K.G. » 16 sie 2018, 20:15

Wymieniony był, ale bez szczegółów. Właśnie je dodałem. Dzięki za uzupełnienie.

Brygadier

Post autor: Brygadier » 04 wrz 2018, 09:28

Znalazłem informację o oficerze, któremu nadano tytuł Edlel von Koprzywnica. Niestety, nie znam nazwiska. Wiem tylko tyle, że walczył - jak z tego wynika - bohatersko w 5.Pułku Ułanów, który wchodził w skład 16.Brygady Kawalerii (2.Dywizja). Brygada w maju - czerwcu 1915r. zamykała prawe skrzydło frontu po lewej stronie Wisły. Walczyła na odcinku od Koprzywnicy do linii rzeki. Wymieniony miał dostać tytuł właśnie za walki w tym rejonie. Wiem jeszcze, że w latach 30 - tych XXw. oficer ten był właścicielem hotelu w Kotorze, Czarnogóra. Może ktoś coś kojarzy ? Sprawa z pewnych powodów bardzo mnie interesuje. A może ktoś ma jakieś informacje na temat walk 5.Pułku Ułanów w tym rejonie i czasie ?

Awatar użytkownika
Trotta

Post autor: Trotta » 11 wrz 2018, 08:46

Kurcze, trochę szukałem, nic mi nie wyszło. A sprawa brzmi bardzo ciekawie!

Jedyny ślad to:
http://szlachtarp.pl/indeks/Koprzywnica%2C+de.html
gdzie po wpisaniu "Koprzywnica" figuruje informacja, że takie nazwisko jest w bazie (dalszy ciąg za pieniądze...)
Češi bojovali hrdinně za Rakousko-Uhersko, ale první republika to tutlala

ODPOWIEDZ